Straight Edge

Straight edge jest gałęzią ruchu punk, reakcją na hedonizm i samo destrukcję charakterystyczną dla punka. Zasadniczo zasady tej filozofii skupiają się wokół opanowania. Celem jest odzyskanie kontroli nad swoi życiem na ile to możliwe. sXe jest ideą czynnie zniechęcającą młodych ludzi do używania narkotyków, alkoholu i uprawiania przypadkowego seksu. Jest sposobem życia, który dotyczy rozwoju wokół jednostki i jej postępowania, jednak ma zachęcać do dobrej zabawy i poczucia wspólnoty. Straight edge nie jest tylko związany z muzyką punk i byciem przeciw narkotykom, jest czymś głębszym. Ruch ten ma uatrakcyjnić ludziom codzienność, aby nie musieli sięgać po różnego rodzaju nałogi, a także aby zaprzestali nie zdrowej i wyzyskującej Ziemię diety i nałogów charakterystycznych dla naszej kultury. sXe jest twoją decyzją. Nikt nie powinien narzucać ci poglądów politycznych i postaw tak jak robi to państwo, czy kościół.
          Z powodów zwiększających się rozczarowań społecznymi chorobami młodzi ludzie zaakceptowali postawy sXe, jako wzór aby najpierw polepszyć siebie, a potem świat który ich otacza. Pierwotna definicja sXe zakładała tylko sprzeciw do nałogów i przypadkowego seksu, obecnie używana interpretacja zawiera również wegetarianizm/weganizm i sprzeciw dla zanieczyszczania środowiska i błędnej polityki.
          Nazwa tego ruchu wzięła się stąd, że perkusista (Jeff Nelson) zespołu Minor Threat, jednego z pierwszych zespołów głoszących "stay punk, stay clean", (jest to właściwie jedna z legend powstania nazwy) malował plakat na koncert używając drewnianej linijki. I powiedział do swoich przyjaciół z zespołu, że "ostra krawędź" (straight edge) tej linijki jest metaforą do ich życia.
          sXe nie narzuca żadnych religii. Nie ma żadnych kościołów, ani nikt nie musi oddawać wiary. Tak czy inaczej niektórzy sXe uczęszczają do różnych kościołów, świątyń, meczetów. sXe mówią że ich sposób życia pochodzi z ich środka, a nie wiary w jakąkolwiek religię.

          Niektóre z podstawowych powodów dla których ludzie decydują się na zostanie sXe to:
1. Pragną kontrolować swoje życie,
2. Widzą jak wielkie szkody wyrządzają narkotyki innym,
3. Wyrośli w rodzinach alkoholików.
4. Identyfikują się z wartościami sXe
5. Przebywają wśród ludzi, którzy wierzą w takie wartości.

          Może się zastanawiasz jak można dołączyć do sXe. Nie da się, po prostu się nim zostaje. Zaczynasz angażować się w scenę i myśleć za siebie. Idea ta polega na tym abyś kontrolował swoje własne życie, rozpoznawał jakie rzeczy wpływają na twoje myślenie i zachowanie, oceniał jaki mają wpływ na twoje życie, oraz uwalniał się od tych rzeczy które uważasz za negatywne.
          Jeśli chodzi o muzykę sXe to wyrosło ono ze sceny hardcore/punk. Muzyka odgrywa w sXe ważną rolę. Muzyka jest szybka i ciężka, posiada gniewne i przemyślane teksty. Jest formą ujścia buntu i żalu przeciwko obraźliwej i bezsensownej polityki, społeczności i struktury rodzinnej.