FATE

 

Zespół powstał na początku lutego 1990 roku w ziębickim ogólniaku pod nazwą: Smok Wafelski Muuhahaha. Na pierwszej próbie w szkolnych piwnicach instrumenty wzięli: Pinio - bas, vocal, Mucha - gitara, texty, Wojteck - perkusja. Piękne to były czasy, gdy nikt z muzyków nie potrafił grać na wybranym instrumencie. W miarę upływu czasu i zwiększonej częstotliwości prób powstawały pierwsze utwory. Muzycznie było dużo punkowania, trochę zimnej fali, a trochę dziwnych kompilacji kilku stylów.

Po kilku miesiącach do zespołu dołączył legendarny Wiewiór. Grał na basie, a Pinio zajął się wyłącznie śpiewaniem. Po pewnym czasie gitarę basową przejęła Fasolka. Jako, że nie wiedzieliśmy co zrobić z Wiewiórem postanowiliśmy, że będzie śpiewał razem z Piniem. W tym składzie zespół zagrał swój pierwszy koncert. Impreza odbyła się 30 listopada 1990 roku w Ziębickim Domu Kultury.
Na początku 1991 roku Fasolka z Wiewiórem opuścili zespół. Na basie ponownie grał Pinio, który przestał udzielać się wokalnie na jesieni tego roku, gdy do kapeli dołączyła Aga. Wczesną wiosną 1992, kiedy kwitły już krokusy miejsce dotychczasowego basmena zajął Mieszko, Pinio zaś wkroczył na czarną drogę menagmentu, po której kroczył przez wiele lat. W tym czasie na krótko w zespole pojawił się Daniel, który grał na instrumentach klawiszowych. Zagraliśmy wtedy kilka lokalnych koncertów, w tym jeden brutalnie przerwany przez policję. Nazwa zespołu zmieniała się kilkakrotnie. Przez krótki czas funkcjonowało Fly And The Evolution. W skrócie zapisywaliśmy to: F. A. T. E. W końcu ktoś zdecydował, że zostanie Fate (bez kropek), co z angielskiego znaczy: los, przeznaczenie.

Jako ambitny, młody punkowy zespół braliśmy udział w wielu przeglądach młodzieżowych zespołów muzycznych. Podczas jednego z nich jury doceniło Muchę i przyznało mu wyróżnienie za texty !!!
14 czerwca 1992 roku, w Dzierżoniowie nagraliśmy swoje pierwsze demo: "Oto Człowiek" . Kilka utworów, które nie zmieściły się na tej kasecie umieściliśmy na splicie Fly's Dreams / F. A. T. E. pt. "Fuck Your Ilussion" . Obie te pozycje wydane zostały przez niezależną, ziębicką wytwórnie kasetową Naleśnik Tapes Ok. (NTOK), której prezesem był Pinio. Fly's Dreams to zimnofalowy projekt Muchy, który został zrealizowany przy udziale jego kolegi Adama.
W pierwszej połowie 1992 roku muzycy zespołu FATE brali udział w różnych projektach miejscowych kapel. I tak Mucha z Wojtckiem grali w Dread Mission, z którym zagrali kilka koncertów w naszym kraju. Wojteck przez krótki moment grał w blues-rockowym zespole o nazwie: Po Czwartym Piwie.

Następną pozycją wydaną na kasecie był koncertowy zapis z Bełchatowa, z dnia 1.05.93 oraz z Wrocławia, z dnia 20.05.93, pt. "Wiara, Nadzieja, Miłość" .
Kolejna kaseta to również koncert, tym razem z Jarocina - "Kilka słów o..." - z listopada ' 93.
"Wiara, Nadzieja, Miłość" wydana została przez NTOK, zaś "Kilka słów o..." przez Graviora Manent z Jarocina.
Pod koniec lipca 1994, po długich przygotowania wyjechaliśmy do Warszawskiego studia "ZŁOTA SKAŁA", by nagrać tam naszą pierwszą płytę - "Ananke" . Płyta kompaktowa oraz kaseta zostały wydane przez niezależną wytwórnie Nikt Nic Nie Wie . Nagraliśmy ją w składzie: Aga - vocal, Mucha - gitara, vocal, texty, flety, przeszkadzajki, Wojteck - perkusja, instr. perkusyjne, Mieszko - bass, flety, Pinio - czarna droga.
Warto zaznaczyć, że prawie wszystkie okładki do płyt i kaset namalował nam Prosiak.

Późną wiosną 1995 roku zespół opuścił Mieszko. Jego miejsce zajęła ponownie Fasolka, która rok później ostatecznie rozstała się z zespołem. Wówczas jako basistę zaangażowaliśmy Zająca, który gra do dziś. Wcześniej wyróżnił się jako charyzmatyczny
basmen znanej strzelińskiej formacji punk-rockowej: Qnio'krades.

W maju 1996 nagraliśmy w swarzędzkim "Studiu Czad" cztery utwory, z których trzy znalazły się na winylowym singlu wydanym przez Pasażera, pt. "Cyrk jest śmieszny - nie dla zwierząt" . Dochód ze sprzedaży tych singli przeznaczony został na wrocławski Ruch Wyzwolenia Zwierząt (
RWZ). Rok później, a dokładnie w lipcu i wrześniu 1997 roku nagraliśmy drugą płytę - "Tworzę i Niszczę" . Odbyło się to w warszawskim studiu "Manta", pod okiem znanego z poprzedniej płyty realizatora - pana Smoka. Wydawcą tej pozycji jest Pasażer punk zine...
Zespół F A T E zagrał ok. 200 koncertów w prawie całej Polsce. Jeden tylko raz zagraliśmy poza granicami kraju, a było to w
Zittau - Niemcy, na międzynarodowym festiwalu antyfaszystowskim.

... Późnym latem 1998 zespół opuściła Aga.