Brygada kryzys

 

Zespół ten założyli Robert Brylewski (KRYZYS) i Tomek Lipiński (TILTU).Ruszyli latem 1981 roku, szybko stali się zespołem kultowym. Zespół gra w składzie: Robert Brylewski-gitara. vox; Tomek Lipiński-gitara,vox; Jarek Ptaśiński-perkusja; Tomek Świtalski-sax; Ireneusz Werański-bas; Suavek Słociński; dr. Pierwszy koncert grupy miał się odbyć na festiwalu Solidarności, ale organizatorzy wydają zakaz stępu Brygadzie z powodu zbyt politycznego programu grupy. Pierwszy koncert Brygady w stolicy jest to koncert w Riweże, suportem BK jest Republika, koncert BK zostaje potajemnie nagrani i wydany w Londynie jako butleg. W listopadzie 81` brygada wyjerzdz w dwutygodniową trasę po polsce razem z bretyjską kapelą TV 21. W Gdańsku Robert zostaje pobity, milicja odmawia pomocy. Z powodu odmowy Brygady grania na "oficjalnych" koncertach zabrania się im występować.W marcu 1982 roku Brygada Kryzys, w ramach testów studia nagrywa płyte w "Tompresie" Czarną Brygade Kryzys. 31 sirpnia BK bierze udział w demonstracjach i walkach ulicznych, Tomek zostaje pobity i aresztowany.Wrzesień 1982 BK daje pierwszy koncert od 13. XII.1981, nie mogąc sobie znaleźć miejsca i nie chcąc występować pod ocenzurowaną nazwą Brygada K. zespół się rozwiązuje. W 1991r.zespół się reaktywuje i występuje na festiwalu w Jarocinie. Grupa nagrywa płyte, grają niewiele koncertów.Nie ma w nich takiej energi jak kiedyś, to nie te czasy. Zespół organizuje imprezy(13.XII.1992,1993,1994) pod nazwą "Stanik", zapis jednego z nich ukazuje się na kasecie "Live in Remont 93", grupa się znowu rozwiązuje. Na początku 2000 roku chodzą słuchy o reaktywaniu zespołu. Nic nie dochodzi do skutku.

 

Dyskografia Brygady Kryzys

Brygada Kryzys, 1982 (z walącym się pałacem kultury na okładce)- jest to nagranie z pierwszego koncertu Brygady wywieźione i wydane na zachodzie bez wiedzy muzyków. Sami muzycy nie traktują tej płyty jako "swoje dzieło", traktuję to tylko jako dokument.

Brygada Kryzys, Tonpress, 1982 - Płyte nagrano w nowo otwartym studiu na warszawskim Wawrzyszewie, w ramach jego testów, a później wcziśnięto go Tonpressowi. Ktoś przestraszył się dopiero po wydaniu płyty. Przytłaczająca większość z 250-tyśięcznego nakładu poszła na przemiał, czyniąc z Czarnej Brygady kolekcjonerski rarytas. Jest to jedna z najlepszych manifestów rockowych jakie u nas powstały. Słuchając tą płyte czuje się energie tamtych czasów.

Cosmopolis, 1991- płytę nagrała reaktywowana Brygada, niema takiego wyrazu jak poprzednia płyta.

Live in Remont 93 - jest to zarejestrowany koncert w klubie Remont podcas imprezy pod nazwą "Stanik" w 1993 roku.